Bölgesel Çalışma Sistemi ( Split Sistem Training Principle )

Hem vücut geliştirmede hemde diğer spor branşlarında en çok uygulanan, vücut bölümleri ve kas gruplarını bölerek haftanın belirli günlerinde çalışma sistemidir.

Balangıç seviyelerinden itibaren de uygulanabilen bu sistemde kas grupları daha çok enerji ile çalıştırılarak tam bir yoğunlaşma ile daha verimli çalıştırılmaktadır. tüm vucudun aynı gün çalıştırılması çalışmalar ilerledikçe vücuda çok yük bindirecek ve bu da çalışan sporcuyu tüketerek geri kalan hareketlerin tam yapılmasını engelleyecektir. Bunu önlemek için de en uygun yol vücut ve kas gruplarını bölgelere ayırarak haftanın değişik günleri çalıştırmaktır.

Bu sisteme örnek verelim: Başlangıçta haftada 4 günlük bir çalışma sistemi uygundur. Bu sisteme göre vücudun bir bölümü Pazartesi ve Perşembe diğer bölümü ise Salı Cuma günleri olmak üzere her iki grup arka arkaya gelen günlerde çalıştırılarak bir gün dinlenme yapılır. Sonra tekrar aynı sıra ile evvelki çalışmalar tekrarlanır. Bu konuda Akbulut Fitness Center olarak hocalarımız size uygun programı hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir