Fitness Yapmak İçin En İdeal Saat

Bilimsel olarak çalışma için en ideal zaman saptansa da hayatımızın getirdiği sorumlulukları da kabullenmeliyiz.Mesela iş veya aileniz ve akşamları antrenman yapıyorsanız çocuğunuzun gelişimine tanık olamayacağınız için aileniz ile bir takım problemler yaşamanız olası. Bu nedenle akşam çalışmak bilimsel olarak iyi olsa bile kişisel olarak sizin yararınıza olmayabilir. Hedeflerinize bağlı olarak çalışmalarınızı bir program olarak ortaya koyarsanız ve eğer mümkünse çalışmalarınızın zamanını da vücudunuzun çalışmalara hazır olduğu en ideal zamana göre ayarlarsınız.
Her insanın çalışmalarının zamanlaması (kimi sabah, kimi akşam çalışır) farklıdır; bu da özel bir zaman dilimi içinde çalışmayı imkânsız kılmakta. Ancak bu yazımda günün değişik zamanlarında çalışmak bakımından seçenek yapma durumunda iseniz yardımcı olacaktır. Bu makale 2 kısımdan oluşmakta. İlk kısımda bilimsel olarak çalışma için en ideal zamanı açıklamakta. Bu bölümde hormonlar, enerji seviyeleri ve acıya karşı toleransı etkileyen faktörler ele alınırken ikinci bölümde yaşamakta olduğumuz günümüzün yoğun, tempolu

Dünyasında en ideal zamanlamanın nasıl yapılacağı açıklanacaktır.

Bölüm 1

Çoğumuz vücudumuzun içinde neler olup bittiği hakkında bir fikri olmasa da. Vücudumuzda bu olup bitenlerin aslında çalışmalarımızı maksimize edebilmemize katkıda bulunmaktadır.

Bölüm 2

Hormon üretimi, enerji seviyeleri, acıya karşı tolerans ve vücut ısısı gibi birçok faktör

Çalışmalarımızın etkinliğine katkı sağlamakta. Bu bölümde belirtilen faktörleri avantajınıza kullanacak biçimde çalışmalarınızın zamanlamasını nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağım.

Hormon Üretimi:

1-          Kortizon: Uzunca bir hikâye anlatmaya gerek yok. Kortizon kötü bir hormon ve bu hormondan uzak durmalıyız. Bu hormon yağın depolanmasını ve kas yıkımını artırır.

Kortizon seviyeleri uyandıktan sonra 2 saat boyunca en yüksek seviyelerdedir ve Sonrasında kademeli olarak azalmaya başlar. Ancak ağırlık çalışmalarınız boyunca kortizon seviyeleri bir şekilde yeniden yükselecektir.

Antrenman yapmaya karar verdiğinizde antrenman boyunca kortizon seviyeleri bir şekilde yükselmeye başlayacağından kortizolü pek göz önünde bulundurmaya gerek yok.

Her ne kadar kortizon en üst seviyelerinde olsa da sabahleyin antrenman yapmanın faydalı başka tarafları olduğunu da unutmamak lazım.

2-Büyüme Hormonu:

Büyüme hormonu seviyeleri günün belli zamanında en üst

Seviyelerde bulunmasından ziyade daha çok ne kadar uyuduğunuza bağlıdır. Büyüme hormonu kas gelişimini tetikler. Bu nedenle de güzel, uzun bir akşam uykusu

Muhakkak bu konuda yardımcınız olacaktır.

3-Testosteron:

Testosteron, erkek özelliğini veren hormondur. Daha fazla testosteron daha fazla kas anlamına gelir. Testosteron seviyeleri sabahleyin en üst seviyelerdedir. Bu da sabahların hem yağ kaybı hem de kas gelişimi için en iyi zamanlar olduğunu göstermektedir.

Enerji Seviyeleri

Enerji seviyeleri kuşkusuz çalışmanızın şiddetini belirleyen önemli bir faktördür. Kaslarınızda yeterince enerji yoksa çalışmayı nasıl başlayacaksınız? Enerji seviyeleri gün içinde yüksek seviyelerde iken geceleyin azalmakta. Kaslarız da gelişim sağlarken vücudunuzun enerjiden en iyi şekilde faydalanabilmesi için antrenmana başlamadan önce en az 2 öğün yemek oldukça yerinde olacaktır.

Örneğin Saat sabahın 7’sinde uyanıp kısa bir süre sonra kahvaltınızı yapabilir. Daha sonra sabah saat 10’da ikinci bir öğün yiyebilir ve öğleye doğru 11–12 civarında antrenmanınızı yapabilirsiniz. Hedefiniz yağ kaybı ise ve kardiyo yapacaksanız o zaman en iyisi kardiyoyu sabah boş bir mideyle ya da bir miktar protein ile yağ yakıcı aldıktan sonra yapmaktır.

Vücut uyku boyunca 8 saat süresince gıdasız kaldığından yağ dışında enerji maksadıyla yakılacak az bir Şey vardır. Bu nedenle zamanlamaya enerji seviyeleri bakımından bakacak olursak amacınız kas gelişimi ise uyandıktan birkaç saat sonrası ideal olabilmekte ama amacınız yağ yakımı ise uyandıktan biraz sonrası ideal olmakta Sabahleyin ağırlık çalışması yapacaksanız çalışmanın 1,5–2 saat öncesinde kahvaltınızı yapın. Amacınız yağ yakımını sağlamak için kardiyo yapmak ise en ideali kardiyoyu sabah boş bir mideyle ya da bir miktar protein ile yağ yakıcı aldıktan sonra yapmaktır.

Kuvvet İle Esneklik

Fazla kuvvet demek kasları daha fazla uyarabilmek demektir. Bu da daha fazla büyüme anlamına gelmekte. Sonuç olarak diyebiliriz ki kas inşası bakımından bakacak olursak kuvvet seviyeleri önemli bir faktör iken yağ yakımı bakımından bakacak olursak daha az önemli bir faktör olarak ele alınabilir. Esneklikte kas inşası bakımından önemli bir faktör çünkü daha fazla esneklik demek daha az

Sakatlanma riski ve hareketleri daha nizami bir düzende yapabilmek demek. Bu da daha 3 fazla kas demek. Yağ yakımı bakımından esneklikte daha az etkili bir faktör olarak göz önüne alınabilir.

Kuvvet ve esneklik öğleden sonranın sonlarına doğru en üst seviyelere çıkmakta.

Atletler en iyi performanslarını kuvvetlerinin, vücut ısılarının ve esnekliklerinin en üst seviyede olduğu öğleden sonranın sonlarına doğru göstermekte.

Kan Basıncı

Uyandıktan hemen sonra kan basıncı en yüksek seviyelerindedir. Bu nedenle herhangi özel bir sağlık durumunuz ya da kan ile ilgili problemleriniz varsa özellikle

Sabahleyin olmak üzere günün herhangi bir zamanında egzersiz yapmak istediğinizde öncesinde bir doktora danışmakta fayda var. Kan basıncı problemi olmayan insanların kas gelişimi ve yağ kaybı gibi hedefleri sağlamada sabahleyin çalışmaları yerinde olacaktır.

Acıya Karşı Tolerans:

Günün sonlarına doğru yarışan atletler daha az acı çekerek daha fazla kazanım sağlayabildiklerinden daha iyi performans gösterebiliyorlar .’

Acıya karşı tolerans öğleden sonra en iyi seviyelerdedir. Bu sayede fazla acı çekmeden limitlerinizin üzerine çıkacak biçimde kendinizi zorlayabilirsiniz. Vücut geliştirmeciler için

Bu olmazsa olmazlardandır! Bu nedenle hedef hem kas gelişimi hem de yağ kaybı ise acıyı hafifletecek ve kendinizi daha ileri noktalara götürecek biçimde öğleden sonra çalışmalısınız.

Zihinsel Durum

Genel olarak söylemek gerekirse sabahleyin güzel bir kahvaltıdan sonra kendinizi daha canlı hissedersiniz. Sabahleyin daha konsantre olduğunuz bilimsel olarak

İspatlanmıştır. Kaldıracağınız ağırlığa ya da yapacağınız kardiyoya daha fazla konsantre olabilmek fiziğinizi geliştirmenizde temel bir husus olacaktır. Mental (zihinsel) bakımdan konuşmak gerekirse en iyisi sabahleyin çalışmak olacaktır.

Metabolizma

Sabahleyin yapılacak egzersiz fizyolojistlerin EPOC( Excess Post-Exercise Oxygen Consumption Egzersiz Sonrası Daha Fazla Oksijen Tüketimi) olarak adlandırdıkları

Durumdan daha fazla yararlanmanıza olanak sağlamakta.

Bu temel olarak sabahleyin antrenman yaptığınızda metabolizmanızın daha hızlı çalıştığı ve akşam-gece çalışmaya oranla gün boyunca daha fazla kalori yaktığınız manasına gelmekte.

ÖZET

Yukarıdaki faktörlere göre değerlendirecek olursak çalışmak için en iyi zaman uyandıktan 3–4 saat ve 1–2 öğün yaptıktan sonradır.

Yine de bu herkes için ideal olmayabilir. Bir sonraki bölümde çalışma için en iyi zamanı etkileyen kişisel faktörlere bakarak kendiniz için en iyi olanı bulmaya çalışın.

Çalışma Saatleri

İş terinizde antrenman yapmak imkânsız olduğundan ya da patronunuzu size uygun bir vardiya sunması konusunda ikna etme seçeneğiniz olmadığınızdan ve çalışma saatleriniz belirli olduğundan vardiya saatlerinde çalışmaya mahkûmsunuz. İstisnai olarak işiniz size günün ortasında 2–3 saat ara verme olanağı sunuyorsa bu saatlerde salona gidip antrenmanınızı yapabilirsiniz. Yalnız daha ileriye gitmeyin!

Yani istediğiniz zamanlarda antrenman yapabilmeyi hayatınızın öncelikleri arasına yerleştirip arzu ettiğiniz

Antrenman zamanlarınıza uymayan işten sırf bu nedenle ayrılıp arzu ettiğiniz antrenman zamanınıza uyacak işleri aramayın. Benim fikrim bu yönde.

Önce Aile

Aileniz hayatınızda yer kaplayan en önemli şeydir. İşten sonra antrenman yaptığınızda aslında evde varsa eşiniz ve de çocuklarınızla geçirebileceğiniz değerli zamanları da kaçırıyorsunuz. Çalışmanın zamanını mümkün ise sabahleyin işten önce ayarlamak en iyisi. Böylece akşam işiniz bittikten sonra aileniz ile daha fazla vakit geçirebileceksiniz. Okula gidiyorsanız bu durumda da sabahleyin çalışmak iyi bir seçenek olabilir. Böylece okuldan sonra ödevlerinizi daha rahat yapabilirsiniz. Fakat okul çıkış saatleri genellikle iş

Çıkış saatlerinden daha erken olduğundan okuldan çıktıktan sonra antrenman yapmakta iyi bir seçenek olarak gözükebilir.

Salonun Çalışma Vakitleri

Gittiğiniz salon belki çalışmak istediğiniz sabahın erken saatlerinde açılmıyor, aynı zamanda bazı saatlerde salon daha kalabalık olabilmekte ve bu durum konsantrasyonunuzu bozup çalışmanızın uzamasına yol açabilmekte. Salonun çalışma saatlerini kontrol edin ve de en kalabalık olduğu saatlerde uğramaktan kaçının.

Beklenmeyen Durumlar

Bazen problemler ya da acil yapılması gereken önemli işler çıkabilir. Aileniz ya da iş yeriniz nedeniyle çalışmanızı yarıda bırakmanızın en düşük ihtimallerde olduğu zamanı seçin ve de belli saatlerde çalışmayı alışkanlık edinin. Her çalışma gününde farklı zamanlarda sabah, öğle ya da akşam çalışırsanız, vücudunuz buna alışmakta zorlanabilir ve bu durum motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir.

Kişisel Durum

Gündüz, öğleden sonra ya da akşam insanı mısınız? Sabahleyin uyanmak için 5 fincan kahveye mi ihtiyaç duyuyorsunuz ya da yataktan kalkar kalkmaz kendinizi çok

Enerjik mi hissediyorsunuz? Bilimsel veriler ne söylerse söylesin çalışmayı kendinizi en fazla motive, rahat hissettiğiniz zamana koymak önemlidir. Çalıştığınızı hissetmelisiniz.

ÖZET

Kişisel faktörleri göz önüne alırsak çalışmak için en ideal zaman kendinizi en iyi hissettiğiniz, salonun daha az kalabalık olduğu ve iş ya da aileniz tarafından rahatsız edilmediğiniz zamandır. Ayrıca çocuklarınızla geçireceğiniz zamanı kısıtlamayacak bir zamanlama seçin.

EN İYİ ZAMAN

Antrenman İçin Günün En İyi zamanı Hangisi? Neden?

Antrenman için günün en iyi zamanı kendinizi hem zihinsel hem de fiziksel olarak en iyi hissettiğiniz konsantrasyonun üst seviyede olduğu, salonun kalabalık olmadığı, çalışmanızın yarıda kesilmediği zamandır. Bütün bunlara dayanarak bilimsel veriler ışığında kahvaltı yaptıktan sonra sabahleyin olarak verilebilir.

ÇALIŞMA ZAMANLARINI DEĞİŞTİRMEK

Sabah-Öğle-Akşam Şeklinde Çalışmalarınızın Zamanı İle Oynamanı Pozitif Ya Da Negatif Etkileri Var Mı?

1.5 ay boyunca sürekli aynı çalışmalar yapıldığında vücut platoya doğru saplanmaya başlıyor. Kazandığınız kas ya da kaybettiğiniz yağ miktarında azalma başlıyor. Platoyu kırmak için çalışmanızın zamanlamasını (sabah, öğle, akşam gibi) , çalışmanızı , beslenmenizi ya da takviyelerinizi (supplement) değiştirerek vücudunuzu şaşırtmalısınız .

Çalışmanızın zamanlamasını değiştirmek etkili olsa da diğer faktörler kadar etkili olduğunu söylemek mümkün değil. Zamanlamayı değiştirmek bazı problemlere de yol açabilir.

Çalışmanızın zamanlamasını değiştirdikten sonra çalışmaya karşı bağlılığınız azalabilir. Çünkü alışkanlığınız değişmiştir ve çalışma eskisi kadar hoşunuza gitmiyor olabilir.

Bana göre günün belli bir zamanında çalışmayı alışkanlık edinmelisiniz. Böylece daha fazla motive olup daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Platoya saplandıktan sonra çalışmanızın

Zamanlamasını diğer seçenekleri değerlendirip sonuç alamadıktan sonra son seçenek olarak ele alabilirsiniz.

Yine de hedefleriniz değişiyorsa çalışmanın zamanlamasıyla oynayabilirsiniz. Amacınız kas inşası ise en iyi zamanlar sabah ya da öğleden sonra. Amacınız yağ kaybı ise emin olun ki en iyi zaman sabahleyin. Kas inşası için öğleden sonra çalışıyorsanız ve fazla kilo aldıysanız sabahleyin çalışmaya başlamak hem vücudunuzu şaşırtacak hem de yağları atmanızda büyük yardımda bulunacaktır.

Aşağıda maddeler ile verilecek olan yazıda ortalama 24 saatlik dilimde vücutta meydana gelen dikkat çekici hususlar ele alınacaktır.

Gündüz

· Testosteron günün en yüksek seviyelerinde

· Sabahın sonlarına doğru zihin en uyanık seviyelerinde

· Hafıza en iyi seviyede

· Vücut sıcaklığı hala düşük

Öğleden Sonra

· Acıya karşı koyabilme en iyi seviyelerde

· Öğleyin enerjinin en düşük seviyelerde olması mümkün

· Öğleden sonra geç saatlerde adrenalin ile vücut sıcaklığı artış trendine girmekte

· Öğleden sonra geç saatler zihinsel/fiziksel işlevler arasında dengenin oluştuğu en iyi dönemdir.

Akşam

· Koordinasyon, güç, vücut ısısı günün en yüksek seviyelerinde

· Akciğer performansı en iyi seviyelerinde

· Esneklik ve kuvvet en iyi seviyelerinde

· Zihinsel odaklanma azalmakta.

Gece

· Akşam 9’dan sonra vücut uykuya hazırlık olarak fazladan melatonin üretmekte

· Vücut işlevleri uykuya hazırlık yaparak azalmakta

Dikkatini çektiyse çoğu sistem günün aynı zamanında en üst seviyelerde değil. Bundan ve bireyler arasındaki farklılıklardan dolayı herkes için antrenmandan en iyi verim alabilecekleri zamanı vermek çok güç olacak. Ama yukarıda verilen bilgiler ışığında vücudunuzdaki çoğu işlev en iyi performansını gösterdiğinden size öğleden sonra geç saatlerde antrenman yapma tavsiyesinde bulunabilirim.

EN İYİ ZAMAN

Ağırlık antrenmanı yapmak için günün en iyi zamanı nedir? Neden?

Vücudun yukarıda verdiğim 24 saatlik ritmine bakarak belli hedefleri sağlayabilmenize olanak sağlayacak biçimde size belli önerilerde bulunulabilir.

Sabah

Testosteron günün en yüksek seviyelerinde bulunduğundan ve testosteron ağırlık çalışması sonucu zarar gören kas liflerinin yeniden inşasında ve protein sentezinde kritik derecede önem taşıdığından kas inşası bakımından günün en fazla potansiyel gösteren zamanı.

Kas-zihin arasında bağlantı kurulması yoluyla çalışmanın etkinliğinin en üst seviyelerde gerçekleşmesine olanak sağlayan zihinsel odaklanabilme günün en iyi seviyelerinde.

Öğleden Sonra

Acıya karşı koyabilme eşiği en yüksek seviyelerde olduğundan ve bu sayede vücudun limitleri her zaman olduğundan daha ileri seviyelere taşınabildiğinden

Antrenmanlara şok tekniklerini de katacak biçimde platoları kırabilmenize olanak sağlayan günün potansiyel olarak en iyi zamanıdır.

Akşam

En iyi performansın sağlanabilmesi için en iyi potansiyelin olduğu zaman. Günün bu zamanı vücudun fiziksel aktiviteleri en iyi şekilde gerçekleştirebildiği zamanıdır. Sadece 24 saatlik süreç içerisindeki gösterdiği vücudun gösterdiği fiziksel gözlemlere bakmayın.

Günün hangi zamanında en iyi biçimde antrenman yapılacağına karar vermeden önce kişi bu gözlemlerin yanında şu aşağıdaki şeyleri de hesaba katmalı.

Sabah

· Hedefiniz yağ kaybı ya da yağ depolarının daha fazla dolmasını önlemek mi? Yüksek testosteron seviyeleri nedeniyle sabah yapılacak egzersiz bu hedefinize ulaşmada

Kısmen de olsa yardımcınız olabilir. Bu ayrıca vücudunuzun henüz işlemlerden geçirmediği fazla besini yağ yerine depolamak yerine enerjiye çevirmesine yardımcı olabilmekte.

· Egzersizlerin serotonin seviyelerinde artış yarattığı görülmüştür. Düşük serotonin seviyeleri depresyona yol açabilmekte. Sabah yapılacak egzersizler moralinizin tüm

Gün boyunca yerinde olmasına hafif katkıda bulunacaktır. Ruh halinde gözlenebilir olumlu değişmelerin uzun bir zaman gerektirdiği ve bunun serotonin seviyelerinde

Artışın bir sonucu olarak gerçekleştiği de not edilmesi gereken bir husus.

· Çalışmayı gerçekleştirmek istediğiniz zamanda salon açık mı? Programını yaptığınız çalışmayı gerçekleştirmek üzere gittiğiniz bazı salonlar sizin arzu ettiğiniz günün erken saatlerinde kapalı olabilmekte.

· Sabah çalışma yaparak artık günün herhangi bir zamanında kendinize ne zaman, nasıl çalışacağım sorularını sormaktan vazgeçeceksiniz ve çalışmayı kafanızdan Çıkaracaksınız Günün daha sonra zamanlarda yapılacak çalışmalarına oranla

Çalışmayı kaçırma stresinden ve performans kaygılarından arınacaksınız.

Öğleden Sonra

· Günün sabah ve akşam yapılan çalışmalarında yukarıda belirtilen vücudun 24 saat içerisinde gösterdiği özellikler bakımından en iyi dengenin kurulduğu zamandır.

Akşam

· Akşamın çok geç saatlerinde çalışıyorsanız vücut uyku için kendini hazırlamaya başladığından(vücut işlevleri artık yavaşlamaya başlıyor) bu durum çalışmanıza da etki edebilir.

· Antrenman hücresel baz da besinlerin daha iyi emilebilmesi yeteneğini artırır. Akşam antrenmandan sonra yeterli beslenme yapılmazsa vücut uyku ile 8 saat boyunca aç bırakılacaktır.

· Salonunuz geç saatlerde açık mı?

· Çoğu kişi okul ya da iş gibi sebeplerden dolayı günün bu saatlerinde salonları tercih ediyor. Salon ve aletler dolu olacağından belirli bir süre içinde hedeflediğiniz Egzersizleri yapabilmek daha da güçleşebilecek.

· İş, okul ya da diğer aktiviteler nedeniyle yıpranmış olan kişinin akşam çalışmasında tüm gücünü sarf edebilmesini beklemek biraz zor olacak.

En İyisi

Yukarıda belirtilen hususlar ve de vücudun 24 saatlik süreç içerisindeki ritmi ışığında antrenman için en iyi zaman olarak öğleden sonrayı tavsiye ederdim. Öğleden sonra

Yukarıda belirtilen her hususun bir denge içinde bulunduğu zamandır. Çoğu kişinin iş ya da okul gibi sorumlulukları olduğundan dolayı çalışmalarını öğleden sonra olacak biçimde

Programlamaları güçleşebilmekte.

Öğleden sonra antrenman yapamayanlarınız için tavsiyem çalışmanın zamanlamasını kendinizi en rahat ve uygun hissettiğiniz ve de salondaki aletlerden daha rahat

Faydalanabileceğiniz bir zamana yerleştirmek olacaktır. En önemli şey de vücudunuzun hangi zaman çalıştığınızda yukarıda sayılan etkenlerden ne şekilde etkilendiğini fazla hesaba katıp endişelenmemek ve üzerinizde gereksiz bir baskı oluşturmamak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir