Hipertrofi Vurgu Çalışması ( Hypertrophy Specific Training )

Teknik yoğunluğu azaltıp frekansı arttırmaya dayanıyor. Yani set sayısı az ama çalışma günleri fazla. Bu tekniğe göre çalışma ile oluşan mikro travma ( kaslarda zedelenme : antrenman ) arttırılırsa gelişme hızı dahada artacaktır.

Çünkü mikro travma 48 saat içerisinde giderildiğinden aynı kas grubu 48 saat sonra tekrar çalıştırılabilir. Uygulamada her kas grubu için sadece 1 set yapılıyor ve aynı kas haftada 3 kere çalıştırılıyor. ABD’de Montclair Üniversitesinde apılan araştırmada 1. çok setli çalışma yapıyor, 2. grup ise tek set çalışıyor. Elde edilen sonuçlara göre iki grupta da aynı etki gözlemleniyor.

Alabama Üniversitesi’nde yapılan deneyde ise 1. grup aynı kası haftada bir kere çalıştırıyor, 2. grup ise haftada 3 kere. Sonuçta 2. grup daha fazla gelişme ve %40 daha fazla güç artışı elde ediyor. Bana göre tek çalıştığından aşırı çalışmaya dönüşme ihtimali düşük ama kaslarda yeterli uyarımı sağlayabilir mi? Yalnız şunu da belirtmek gerekirki birkaç setlik ısınma setleri dahil olmadığından zorlu bir set çıkarılırsa işe yarayabilir. Deneyip gözlemlemeye değer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir