Korkmanız Gereken Tek Yağ

Esenyurt Akbulut Spor olarak beslenmeninde antrenman kadar önemli olduğunu savunarak size yağlar hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Sağlıklı yağlar hakkında bilginiz olabilir ama en temel yağ asitlerinin faydadan çok zarar verdiğini biliyor muydunuz?  Diyetinize çekidüzen vererek sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Yediklerimizin içinde tehlikeli bir yağ dolaşıyor. Bu yağlar artık kullanılması yavaş yavaş bırakılan trans yağlardan bile daha tehlikeli. Onlar omega 6 yağ asitleri ve her gün yediğimiz yiyeceklerin pek çoğunda bulunuyor. Omega 6 yağ asitleri, sağlığa faydalı, kalp hastalıkları riskini azaltan, cildi güzelleştiren, enflamasyonu ve eklem ağrılarını azaltan hatta kilo kaybına yardımcı olan omega 3 yağ asitlerinin kuzenidir. Journal of Sports Science and Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre 3000 mg omega 3 almak yoğun antrenmansonrası geciken kas ağrılarını minimuma indirmektedir.

Ömega 3 ve omega 6 esansiyel yağ asitleri olarak bilinir; bu vücut tarafından üretilmedikleri ve besin yoluyla alınmaları anlamına gelir. Omega 3 somon balığı, ançüez, sardalya, ton balığı ve diğer yağlı balıklarda bulunduğu gibi ceviz, fındık gibi kuruyemişler, keten tohumu ve kenevirdede bulunur. Omega 6 mısır yağı, soya yağı, ayçiçek yağı, aspir yağı ve birçok işlenmiş gıdada bulunur. Omega 6 nın sorunu omega 3 ile olan ilişkisinden kaynaklanır. Her iki yağda aynı enzimler için savaşır ama tamamen zıt fonksiyonları vardır. Omega 3ler genelde anti-enflamatuardır, ama omega 6 lar enflamasyona sebep olur. Çoğu kişinin diyetinde gereğinden fazla omega 6 ve çok az omega 3 bulunur. Minnesota Üniversitesi’nde biyokimya ve beslenme üzerine arastırma yapan Doug Bibus, bunun vücuttaki enflamasyonu ( yangı, iltihaplanma) arttırabileceğini söylüyor.Vücuttaki omega 6 nın omega 3 e göre yüksek miktarda bulunması kalp hastalıklarına ve eklem ağrılarına yol açabilir.Omega 3 ve omega 6 arasındaki oran ne kadar küçük olursa kronik hastalıklara yakalanma riskinin de o kadar düşük olacağı belirtilmiştir. Her hafta 2-3 kes yağlı balıklar tüketerek ve ayrıca her gün yüksek kaliteli bir balık yağı hapı içerek bu miktarı karşılayabilirsiniz.zamanla bitkisel yağları işlenmiş gıdaları diyetinizden çıkararak dengesizliği giderebilirsiniz. Böylelikle antrenman esnasındada daha iyi performans sergileyecek ve kronik hastalıklara yakalanma riskinizi de azaltmış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir